Začátek května - prodloužený víkend prožili někteří členové v krásném prostředí hotelu Komorní Hůrka v blízkosti Františkových Lázní a Chebu - https://komornihurka.eu/cs/ . Tato lokalita je zajímavá mimo jiné tím, že se zde nachází nejmladší sopka ve střední Evropě – Komorní hůrka.
Františkovy Lázně jsou známé zdejšími léčivými prameny: Františkův, Nový, Solný, Lužní, Palliardi, Železný, Stanislav, Luisin, Glauber I, II, III, IV, Sluneční, Natáliin, Štěpánka, Žofiin, Kostelní. Prameny přispívají k léčbě urologických potíží, látkové výměny a trávicího traktu. Zajímavým místem je rovněž historické město Cheb založené roku 1203, které mělo později od roku 1322 na základě listiny vydané Janem Lucemburským zvláštní postavení v zemích "Koruny české".
Další celodenní výlet do krásného lázeňského městečka v Německu Bad Elster byl spojený s koupáním v krásném prostředí lázní.
Prodloužený víkend byl velmi pohodový v hezkém prostředí s možností poznání zajímavého okolí.
„My, Jan, z Boží milosti král český a polský, hrabě lucemburský, slibujeme, že vám vždy zachováme všechna práva, která vám byla dána římskými císaři a králi.“ (Z listiny Jana Lucemburského z 23. října 1322)
Tato listina se stala základem zvláštního postavení Chebu v rámci zemí Koruny české a upravovala na delší dobu jeho poměr k Čechám. Připojení k českému království se ukázalo jako velmi výhodné pro vlastní město, které začalo mocensky ovládat celou oblast a vytlačovat z rozhodujících míst chebskou ministerialitu. Hospodářskou základnu města tvořily příjmy z obchodního a řemeslného podnikání a jejich zabezpečení a rozvoj byly možné jen pod pevnou panovnickou ochranou.
—————